KOBİ’leri koruyalım

TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) geçtiğimiz hafta açıkladığı borç yapılandırma hamlelerini olumlu bulduğunu ve özellikle ekonomik dalgalanma süreçlerinde KOBİ’lere yönelik çözümlerin ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Kobiler Hit: 1480 / Yorum: 0 / 1 Kasım 2019 13:23
KOBİ’leri koruyalım
-A +A

Türkiye’nin büyük şirketlere farklı, orta ve küçük şirketlere daha  farklı yaklaşması gerektiğini belirten Turan, “Kredilerde yeniden yapılandırmaların Kobi odaklı olması büyük önem taşıyor. Bu yılın başında hayata geçirdiğimiz ‘Önce küçüğü düşün’ kampanyamız bugünkü şartları düşündüğünüzde daha da önem kazandı. Çünkü KOBİ’lerin finansmana erişimi büyük şirketlere göre daha zor. Ağırlığı KOBİ’lerden oluşan 40 bin üyeli bir kurum olarak zaman zaman Anadolu’daki şirketlerle bir araya geliyoruz. Anadolu’da KOBİ’lerle konuştuğumuzda sıklıkla ‘Bankalardan kredi istediğimizde bizden Van’daki ya da Kars’taki bir varlığımız yerine İstanbul, Ankara veya İzmir’den teminat getirmemizi istiyorlar. Bizim işimiz, herşeyimiz buralarda İstanbul’dan teminatı nasıl bulalım’ diye dert yanıyorlar. Bu çok tehlikeli bir durum. Kendi ayağımıza kurşun sıkmamalıyız. Özellikle ekonominin sıkışık olduğu böylesi dönemlerde KOBİ’lerimizi korumamız lazım. Bu konuda kamunun da bankaların da üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi.     

EKONOMİ KİLİTLENMESİN

KOBİ’lerin en temel sorunlarından birinin tahsilat olduğunu ve bugünkü ekonomik koşullar gözönüne alındığında her fırsatta vurguladıkları  ‘Önce Küçüğü Düşün’ anlayışının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Turan, şöyle konuştu: “Ekonomimizin lokomotifi KOBİ’lerimizin, tahsilat başta olmak üzere ödeme sorunlarının ekonomiyi kilitlediğini defalarca gördük. Ekonomide yaşanan kırılganlıktan öncelikle KOBİ’ler etkileniyor. Riskini yönetmede yaşadığı sıkıntıların yanı sıra nakit akışı, tahsilat ve ödeme sorunları KOBİ’ler açısından rekabeti kısıtlayan en önemli faktörler. Ödeme ve tahsilat sorunlarının yanı sıra banka teminatlarındaki yüksek faizden, KDV’ye kadar bir dizi sorunla boğuşuyorlar. Alacak konusu KOBİ’lerimiz için riskini yönetmedeki en önemli unsur. Türkiye’de KOBİ’lerin ‘geleceğin büyük firmaları’ olmalarının önündeki en büyük engel, işi kaybetmemek adına alacaklarını zamanında alamadıkları halde buna itiraz edememeleri. Bazı ülkelerde ‘tedarik zinciri zorbalığı’ olarak da adlandırılan bu durum, KOBİ’lerde rekabet kaybına sebep oluyor. Tahsilat bugünlerde daha da önemli çünkü KOBİ’ler tahsilat yapamayınca yani nakit akışı olmayınca kilitleniyor. KOBİ’ler kilitlenince de ekonomi kilitleniyor. Oysa KOBİ’ler büyürse ülke büyür ve kalkınır.”

TEDARİKÇİ ZORBALIĞINA SON

KOBİ’lere yapılan ‘geç ödeme’lerin önüne geçmek için birtakım önlemler alınmasını öneren Orhan Turan, Avrupa’da bazı ülkelerin KOBİ’lerini korumak için hayata geçirdiği uygulamaları şöyle özetledi:

-  Avrupa’nın bazı ülkelerinde KOBİ’lerin tahsilatla ilgili şikayetleri olması durumunda ilgili kurumun tahsilatı geciktiren büyük kuruma soru sorma yetkisi bulunuyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...