KOBİ'leri vade farkına mahkûm ettiler

Anadolu'da bankalardan kredi alamayan KOBİ'ler 'vade farkı'yla para satan simsarların eline düştü. Kayıt dışı banka gibi çalışan vade farkçılar, çeşitli yöntemlerle faizden çekinen kesime finansman sağlıyor

Destekler-Teşvikler Hit: 1361 / Yorum: 0 / 24 Ekim 2014 16:52
KOBİ'leri vade farkına mahkûm ettiler
-A +A

Merkez Bankası'nın uyguladığı sıkı para politikasıyla piyasada artan nakit sıkışıklığına, bankaların yüksek faizli kredi uygulaması da eklenince küçük firmalar vade farkçıların eline düştü. Esnaf, bankalardan uygun şartlarda kredi alamayınca düşük faiz sunan vade farkçıların kapısını çaldı. Bankalar gibi şube ve personel gideri olmayan, kayıt dışı para satan gölge finans kuruluşları KOBİ'ler sayesinde ciro patlaması yaşıyor. Vade farkçıların kullandığı 'faizsiz' yöntemler özellikle dini duyarlılığı yüksek esnafa cazip geliyor. Bu da para tacirlerinin işlerini açıyor. '

'SÖZ SENETTİR' ESASI HAKİM

İpotek ve senet gibi garantileme yöntemleriyle çalışan vade farkçılar, özellikle tarım ve imalat sanayinde faaliyet gösteren küçük işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Bu işletmeler bankaların kredi verirken çekingen davranması ve yüksek faiz uygulaması nedeniyle vade farkçılara yöneliyor. Ayrıca büyükşehirler dışında Anadolu'da bankacılık ve faktoring gibi kurumsal finansman yöntemlerinin yeterince gelişmemesi de sistemi besliyor. Sistem 'söz senettir' esasıyla çalışıyor. Buna karşılık bankaların kredi verirken çok yüksek teminatlar istemesi de finansman sıkıntısı çeken esnafı bu sisteme yöneltiyor.

BABACAN DA TEYİT ETTİ
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da dün medyaya yansıyan açıklamalarında bankaların yüksek faiz aldığını teyit etti. Babacan, son 4 haftalık hareketli ortalamaya göre bankaların verdiği ticari kredi faizlerinin yüzde 12 olduğunu belirtti. Ancak İstanbul sermayesi olarak bilinen TÜSİAD şirketleri, yüzde 6-7 faizle kredi bulabiliyor. Buna karşılık, KOBİ'lere kullandırılan kredilerde faiz oranı yüzde 15'in altına inmiyor.

HÜLLE SATIŞLA KREDİ SAĞLANIYOR
Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen de sistemin yarattığı sıkıntıya ilginç bir örnek verdi: "Paraya ihtiyacı olan esnaf vade farkçıya gidiyor. Vade farkçı, borç isteyenin eski arabasını 100 bin liraya alacağını söylüyor. Parayı ödedikten sonra yeni bir senet hazırlıyor. Vade farkçı, esnafa arabasını 110 bin liraya geri satacağını söylüyor. Parayı da 1 yıl içinde taksit taksit ödeyebileceğini belirtiyor. Böylece alan da satan da faiz ödememiş gibi yapıyor."

ALTIN ÇAĞINI YAŞIYORLAR
Ankara Genç İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Değer, vade farkçılığın uzun yıllardır Anadolu'da bilinen bir finansman yöntemi olduğunu söyledi. Vade farkçıların altın dönemini yaşadığını anlatan Değer, "Aslında para satılıyor ama kağıt üzerinde mal alım-satımı yapılıyor" dedi.

YÜKSEK FAİZ TEFECİYE YARIYOR
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başkanı Erkan Güral, yüksek faizin farklı tefecilik yöntemlerini ortaya çıkardığını söyledi. Güral, "Bankalar yüksek faiz uygulayarak büyük kâr elde ediyor" dedi. Bu tarz bankacılığın özellikle Anadolu'daki işadamlarını finansal krize soktuğunu belirten TÜGİK Başkanı Erkan Güral, "Böylece merdiven altı tefecilere gidenlerin sayısı her geçen gün artıyor" dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...